Kaviareň Mier a ich akceptácia Bitcoinu


Ako malá kaviarnička v Považskej Bystrici začala prijímať slobodné peniaze.Prvá vec, ktorá bola nutná k pokroku s platbami v kaviarni bolo zaškoliť majiteľa čo to vôbec ten Bitcoin je? K tomu sa rozhodol navštíviť kurz - Btc_Demyst kde mu bola vysvetlená celá technológia. Nejaký čas si to nechával prejsť hlavou a snažil sa správne si zaradiť túto technológiu. Na čo však nemal moc času keďže prevádzka stále fungovala. Na nešťastie pre nás štát začal zatvárať všetky podniky na našom území, čo dalo možnosť viac dopodrobna si naštudovať technológiu tzv. NEŠTÁTNYCH PEŇAZÍ.

Vtedy už bolo rozhodnuté v kaviarni sa budú prijímať platby BTC!

No ale ako na to? Náš prvý pokus zavedenia platieb bol na tzv. statickú bitcoinovú adresu (každý čašník vlastnil svoju peňaženku s vyrazeným QR kódom a logom kaviarne), kam mohli prijímať platby od zákazníkov. Všetky transakcie boli on-chain čiže sa tam platil enormne vysoký poplatok (káva 2,5e - poplatok 1e), čo je pre bežných ľudí nie veľmi šťastný prípad, pretože nerozumejú že 1 euro zaplatili za bezpečnosť siete. To oni však nevedia preto tržby za kávu boli spočiatku veľmi malé.Lightning network


Pre vysoke on-chain poplatky sme sa v kaviarni rozhodli pre aplikáciu Phoenix wallet na prijímanie platieb. Peňaženku si mohol nainštalovať ktokoľvek z personálu a mohol prijímať LN platby za kávu s poplatok do +/- 10 sat (cca. podľa aktuálneho kurzu 0.005 centu) zo strany zákazníka, čo je vcelku zanedbateľná čiastka.
Problémy s Phoenixom


Transakcie fungovali skoro na 100% boli lacné, jednoduché a rýchle s nulovými nákladmi na nasadenie do prevádzky. Čo nám však stále robilo vrásky na čele boli tri konkrétne problémy:

  1. Balancovanie kanálov - problém s objemami kanálov a stálosťou otvorených kanálov (aby zákazník nemusel za 3k sats otvárať obsluhe nový kanál v prípade zaplnenia prvého)

  2. Spreneverenie firemných satoshis (obsluha by mohla predávať svoje produkty alebo firemné produkty na osobný wallet bez možnosti aby si to mohol majiteľ ľahko všimnúť)

  3. Výstup do účtovníctva (možnosť legálne a ľahko zakomponovať transakcie pomocou LN do účtovníctva)Odpoveď na náš problém?HYDRANODE je špecializovaný Lightning node, ktorý používame ako komerčnú aplikáciu na poskytnutie možnosti prijímať LN platby bežným prevádzkam bez nutnosti znalosti vytvárania príslušnej infraštruktúry.


V praxi

V praxi to potom vyzerá tak, že čašníčka v kaviarni otvorí virtuálnu kasu na smartfóne, naťuká sumu v eurách a za pár sekúnd vidí QR kód, ktorý ukáže platiacemu zákazníkovi. Tento si ho oskenuje svojou aplikáciou a jedným ťuknutím zaplatí.Majiteľ kaviarne má vždy možnosť peniaze si poslať na svoju osobnú peňaženku prípadne zmeniť za fiat menu. Každá tržba sa zaúčtuje podľa aktuálneho kurzu a majiteľ dostane export pre účtovníctvo, ktorý je rovnaký ako pri platbe fiat menou, takže účtovník/čka nepotrebuje žiaden špeciálny "krypto tréning".
Rozhovor s majiteľom kaviarne Mier o tom aké je to fungovať s Bitcoinom.